Witam serdecznie! Bardzo się cieszę ,że zaglądacie. Dziś post trochę podobny do wczorajszego : ABC robótek na drutach.
Zrobiłam dziś wzornik i krótko opiszę każdy z tych podstawowych wzorów:
Jednak na początku pokażę jak ja nabieram oczka - czyli mój początek robótki: Wydaje mi sie , że jest prostszy niż ten z Sandry , który pokazałam w poprzednim poście:
Po pierwsze nawijam włóczkę na kciuk i palec wskazujący i zamykam dłoń trzymając obie nitki włóczki w dłoni.
Druty kieruję z góry, pod włóczkę między palcami
Druty z włóczą kieruję od dołu nici przed kciukiem :
Następnie zahaczam od góry nić przed palcem wskazującym i wychodzę z powrotem przez otwór przy kciuku.
Spuszczam włóczkę z kciuka by zamknąć oczko Terza są 2 oczka na drutach.
Nabieram włóczkę kciukiem i robię następne oczko
Włóczkę od dołu przed kciukiem , następnie zahaczam włóczkę na druty od góry przed palcem wskazującym i wracam otworem (między nićmi włóczki) przy kciuku:
A teraz jak się przerabia oczka prawe:
Włóczka(nici) są z tyłu robótki. Od przodu wkłuwamy się drutem, zahaczamy nić z kłębka i przeciągamy przez oczka, następnie zsuwamy z lewego druta przerobione oczko.
I oczka lewe:Nić z kłębka jest z przodu robótki, wkłuć drut z prawej dłoni przez oczko, przeciągnąć nić i spuścić oczko z lewego druta.
Objaśnienia do wzorów:
1-Ścieg gładki prawy:w rzędach nieparzystych oczka prawe, w parzystych oczka lewe.
2- Ścieg francuski: w rzędach parzystych i nieparzystych oczka prawe. Robótka z obu stron jest identyczna.
3-Ścieg ryżowy(pojedynczy):oczka prawe i oczka lewe naprzemiennie. Nad oczkiem prawym jest oczko lewe i odwrotnie:)
1 rząd- 1 o. prawe, 1 o.lewe, .....
2 rząd- 1 o. lewe, 1 o. prawe..
4- Ścieg ściągaczowy(pojedynczy): na przemian oczka prawe i oczka lewe ale inaczej niż w ryżowym. Nad oczkami prawymi są prawe, nad lewymi lewe.
1 rząd- 1o.prawe, 1 o. lewe.....
2 rząd- 1 o.prawe, 1 o.lewe.....
5- Tu jak wyżej Ścieg ściągaczowy lecz oczka są przekręcane czyli przerabiamy inaczej oczka. W prawych oczkach łapiemy nić nie z przodu lecz tę z tyłu.
6- Ścieg angielski (fałszywy). To łatwiejszy ścieg angielski. Robótka tym ściegiem wydaje się bardziej puszysta. Ścieg ten dobrze wygląda na szalach, czapkach również swetrach.
Oczka prawe przerabiany ( w rzędach parzystych i nieparzystych), wkłuwając się drutem oczko niżej, lewe przerabiamy normalnie.
7- Ścieg ażurowy. Tu zrobiłam 1 narzut, dwa oczka razem, narzut , dwa oczka razem... do końca rzędu. Rzędy parzyste- wszystkie oczka prawe.
I już koniec na dziś..uff:)))
Dość dużo ale mam nadzieje , że będzie zrozumiałe dla uczących się. Na każde pytanie , jak tylko dam radę, chętnie odpowiem. Miłego dziergania. Pozdrawiam:)
no pięknie:) jak ja dawno nie dziergałam na drutach:)
OdpowiedzUsuńMoże czas by znowu wrócić do drutów, chociaż od czasu do czasu:)
UsuńNo, dobre, dobre, się uczę od samego rana :) Połowy tych ściegów to nie znałam nawet :) Tego ściegu angielskiego fałszywego nie rozumiem - to należy zgubić oczko? Bo jak się wbiję w oczko niżej, to nitkę zgubię, czy to przez dwie nitki złapać - razem przez oczko na drucie i oczko niżej? Rozumiem wszytsko do momentu jak mam się wbić w oczko poniżej to co z oczkiem na drucie?
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za kolejną lekcję. Przydała sie bardzo. Pozdrawiam!!!
W ściegu angielskim nie gubimy oczek. Wkłuwamy się o jedno niżej przeciągamy nić i ostatnie 2 przerobienia mamy na drucie. Pokaże to w następnym poście szczegółowo:) Pozdrawiam
Usuńłał, konkretna dawka informacji. Idę ćwiczyć. Tylko jeszcze mam problem z jednakowym naciągnięciem nici przy przerabianiu oczek lewych i prawych. Co drugi rząd robią mi się odstępy w robótce przez luźniejsze lewe. Masz na to jakiś sposób, czy tylko ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć i samo się poukłada?
OdpowiedzUsuńTeż z chęcią zobaczę dokładnie ten angielski fałszywy, bo nie wiem, o co kaman :)
Na pewno ćwiczenia ale również starać się by druty były odpowiedniej grubości i raczej dociągać oczko do druta, nie zostawiać zbyt wiele luzu. Poza tym może ćwicz ściegiem ściągaczowym, 1 prawe, 1 lewe wtedy łatwiej doskonalić i nie robią się takie luzy.Pozdrawiam
UsuńŚpieszę donieść, że Twój powyższy komentarz sprawił, że zaczęło mi wychodzić. To znaczy - wzięłam cieńsze druty, grubszą włóczkę i na razie robię oczka na przemian. Wychodzi w miarę zgrabnie, jak na początek. Jak tylko przerobię na tej próbce wszystkie ściegi z tego wpisu, to podeślę fotkę, jako dowód. Tylko pewnie już nie dzisiaj.
UsuńDziękuję.
Nabrać oczka umiem tak, jak Ty :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajny kursik,kiedys umiałam robic prawe oczka:)Druty mam,chyba kupię włóczkę i spróbuję:)
OdpowiedzUsuńSpróbuj. Robótki na drutach są równie ładne jak na szydełku a o wiele mniej włóczki zużywają:)
UsuńJa też w ten sam sposób robiłam pierwsze oczka ,znam prawe ,lewe i na tym moja wiedza się kończy jeśli chodzi o druty,ale zawsze coś czyż nie prawda Kazieńko.
OdpowiedzUsuńLepszy rydz niż nic.Buziaczki :)
Ooo !!! Dobra robota !!! Bardzo przydatny kursik :)) Pozdrawiam :))
OdpowiedzUsuńKiedys tez robilam na drutach :):) Cos tam jakies sweterki, szaliczki,, ;-) \Pamietam,ze u mnie na ten angielski mowilo sie "anielski" nie wiem, moze ktos przezjezyczyl u mnie w rodzinie i tak zostalo??
OdpowiedzUsuńPierwsze oczka robie dokladnie tak samo jak Ty .
Bardzo przydatny kursik, pozdrawiam :)
Witam . Moze to glupie pytanie ale moze mi ktos powiedziec jak liczymy rzedy ?
OdpowiedzUsuńRobimy dwoma drutami. Jeżeli robótkę mamy przykładowo 20 oczek . Czyli na jednym drucie mamy 20 oczek i przerabiamy drugim drutem. Oczka przechodzą na drugi drut. Każde przerobienie tych 20 oczek to jest kolejny rząd.
Usuńwitam . Moze ktos mi pomoze i powie jak liczymy rzedy?
OdpowiedzUsuńW śniegu ażurowym piszesz oczko narzut,,, co to jest narzut i jak to się robi?
OdpowiedzUsuńNarzut to znaczy narzucasz nić z motka , i masz wtedy taką samą ilość oczek bo wcześniej były dwa oczka razem.
UsuńNad narzutem po kolejnym przerobieniu wyjdzie dzirka i o to chodzi. Może wyjaśniłam ale jak masz wątpliwości wtedy wytłumacze jeszcze raz albo zrobie filmik. Pozdrawiam
Na palcach na początku jest włóczka w połowie kłębka tak? Tzn czy bierzemy początek nitki włóczki czy środek całego kłębka
OdpowiedzUsuńPrzy nabieraniu oczek musi być trochę nici "luźnej". Długość tej nici zależy od ilości oczek i grubości włóczki. Kolejne rzędy robi się nićmi z kłębka. Czas mi wystarcza 1metr czasami mniej lub więcej. Spróbuj zrobić np. 20oczek i zobaczysz ile potrzebujesz.
UsuńOd Marlena- mam pytanie jak zaczynamy każdy następny rząd robótki to jak przerabiamy pierwsze oczko czy przekładamy na drugi drut bez przerabiania?
OdpowiedzUsuńJeżeli przerabia ostatnie oczko to pierwszego już nie przerabia. Zależy jaki chcesz mieć brzeg. Inaczej można robić brzeg, który zszywasz. Ja przeważnie ostatnie oczko zdejmuje a pierwsze wtedy przerabiam
OdpowiedzUsuńDziękuję że jesteś :)
OdpowiedzUsuńdziękuję :)
Usuń